Our People

Meet the People Who Make the Magic

Lower School Faculty

Ke Williams

Ke Williams

Kindergarten Head Teacher

Elizabeth Rivera

Kindergarten Assistant Teacher

Kaneoelani Connor

Kanoelani Connor

First Grade Head Teacher

Jamie Xayachack

First Grade Assistant Teacher

Romina Ronquillo

Romina Ronquillo

Second Grade Head Teacher, Lower School Assistant Teacher Coordinator

Phoenix Tower

Second Grade Assistant Teacher

Daniel Hughes

Third Grade Head Teacher

Isabelle Tanov

Third Grade Assistant Teacher

Diane Wirtschafter

Diane Wirtschafter

Fourth Grade Head Teacher

Tiffany Wiyono

Tiffany Wiyono

Fourth Grade Assistant Teacher

Torin Coffino

Torin Coffino

Fifth Grade Head Teacher

Brennan Fischer

Brennan Fischer

Fifth Grade Assistant Teacher

Rem Djemilev

BPC String Orchestra Leader

Rachel Durling

First-Third Grade Violin Teacher

Michael Feferman

Michael Feferman

Lower School Physical Education Teacher

Aïda Garcia-Pons

Lower School Spanish Teacher

Kim Livingston

Kim Livingston

Lower School Art Teacher

Nicole Lockwood

Kindergarten-Fourth Grade Science and Garden Teacher

Cris Mytko

Christine Mytko

Fifth and Seventh Grade Science Teacher

Owen Roberts

Owen Roberts

Kindergarten-Third Grade Music Teacher

Cheryl Sumsion

Cheryl Sumsion

Fourth-Sixth Grade Music Teacher

Dina Weinshelbaum

First-Third Grade Cello Teacher

Xiaoyan Xu

Xiaoyan Xu

Fifth-Eighth Grade Mandarin Teacher

Upper School Faculty

Gerry Branner

Upper School Physical Education Teacher & Athletic Director

Rebecca Deutsch

Rebecca Caine

Upper School Art Teacher

Jonathan Cohen

Eighth Grade Science Teacher

Rem Djemilev

BPC String Orchestra Leader

Zina Gulimovskaya

Seventh Grade Math Assistant, Math Team Coach

Anatoliy Gulimovskiy

Seventh Grade Math Teacher, Math Club / Math Team Coach

Kathy Henderson

Kathy Henderson

Sixth & Seventh Grade Math Teacher

Emmeline Hill

Emmeline Hill

Sixth Grade Science Teacher

Brett Hollingshead

Upper School Physical Education Teacher

Gwen Hornig

Gwen Hornig

Eighth Grade English Teacher

Jerry Kennedy

Seventh and Eighth Grade Music Teacher, Band Director

Catalina Lacy

Catalina Lacy

Upper School Spanish Teacher

Andra Marziano

Dean of Upper School Students, Assistant Head of Upper School, Upper School Drama Teacher

Cassie McFall

Cassie McFall

Upper School Assistant

Aly Mitchell

Alyson Mitchell

Eighth Grade History & Geography Teacher

Cloe Monleon

Upper School Spanish Teacher

Cris Mytko

Christine Mytko

Fifth and Seventh Grade Science Teacher

Maria Palmer

Sixth Grade English Teacher, Eighth Grade Creative Writing Teacher

Apollo Papafrangou

Apollo Papafrangou

Sixth Grade Socratic Seminar Teacher, Upper School Assistant

Stephanie Piper

Stephanie Piper

Seventh Grade English Teacher

Jean Carla Rodea

Carla Rodea

Upper School Spanish Teacher

Sarah Roggero

Upper School Spanish Teacher

Carwai Seto

Carwai Seto

Eighth Grade Math Teacher

Cheryl Sumsion

Cheryl Sumsion

Fourth-Sixth Grade Music Teacher

Marcelo Vaz

Marcelo Vaz

Seventh Grade History Teacher, Upper School Director of Outdoor Education

Natasha Vdovychenko

Nataliya Vdovychenko

Upper School Assistant Teacher

Xiaoyan Xu

Xiaoyan Xu

Fifth-Eighth Grade Mandarin Teacher

Administration and Staff

John Carlstroem

John Carlstroem

Head of School

Tanveer Alibhai

Head of Lower School

DeAndre Calhoun

DeAndre Calhoun

Head of Upper School, Assistant Head of School

Corinne Allen

Corinne Allen

Upper School Math Specialist, Eighth Grade Learning Specialist

Vera Balarin

Lower School Math Specialist

Barbara Bañez

Assistant Director - Extended Day Program, Lower School Office Assistant

Mulan Bartholomew

Mulan Bartholomew

Database Administrator and Registrar

Lydia Chow

Lydia Chow

Admissions Coordinator

Betsy Cory

Betsy Cory

Director of Student Support Services, K-Third / Fifth / Sixth Grade School Counselor

Sonam Gonsar

Sonam Gonsar

Upper School Office Manager

Amy Gordon Risz

Amy Gordon Risz

Sixth and Seventh Grade Learning Specialist

Cord Greene

Cord Greene

Director of Extended Day Programs

Ariel Helmann

Events and Advancement Assistant

Alonzo Hernandez

IT Assistant

Evan Jackson

Director of Technology

Lesley Jones

Director of Communications and Special Events

Sally Kiskaddon

First, Third, & Fourth Grade Librarian

Eugene Lee

IT Coordinator

Sasha Levine

Fourth, Seventh, and Eighth Grade School Counselor

Jen Levy

Lower School Learning Specialist

Andra Marziano

Dean of Upper School Students, Assistant Head of Upper School, Upper School Drama Teacher

Kathleen McNulty

Kindergarten, Second, Fifth, & Sixth Grade Librarian

Melinda Morris

Controller

Lucy Morris

Lucy Morris

Lower School Office Manager

John Ormsby

John Ormsby

Director of Development

Liz Pulido

Director of Human Resources and Operations

Tracey Rogers

Executive Assistant to Head of School

Bill Shea

Bill Shea

Chief Financial and Operating Officer

Greta Wong

Greta B. Wong

Director of Enrollment

Extended Day Team

Barbara Bañez

Assistant Director - Extended Day Program, Lower School Office Assistant

Annie Bissell

Extended Day Program Teacher

Cord Greene

Cord Greene

Director of Extended Day Programs

Kieran Kemp

Extended Day Program Teacher

Jose Ruiz

Jose Ruiz

Extended Day Program Teacher

Board of Directors

Shalini Sharp – Board Chair

Board Member and Advisor to Life Sciences Companies

Alper Atamturk

Earl J. Isaac Chair, Science & Analysis of Decision Making, Prof. & Dept Chair, Industrial Engineering & Operations Research, UC Berkeley

Erik Harris

Chief Commercial Officer and Executive Vice President, Ultragenyx Inc.

Brett Hazlett

CFO/CAO SFMade, Inc. and PlaceMade

Katy Isa (Hakimian)

Criminal Defense Attorney

Sonia Katyal

Assoc. Dean for Faculty Development & Research / Distinguished Haas Chair, UC Berkeley School of Law

Christine Ma

Prof. of Pediatrics, UCSF, Medical Dir. for Encore Medical Clinic, UCSF Benioff Children’s Hospital Oakland, and Kerry's Kids

Simon Morfit

Senior Manager, The Bridgespan Group

Eric Pearson

Supervisor for Home Entertainment, Pixar Animation Studios

Lukasz Strozek

Vice President, Product Engineering, Hippo Insurance Inc.

Ryan Sullivan

Co-founder and CSO at Space Kinetics

Jase Turner

Assistant Head of School for Strategic Priorities, The Seven Hills School

Sandra Williams-Hamp

ED of Outreach and Educational Partnerships, University of California Office of the President

Karen Zukor – Secretary

Statistics Consultant, World Health Organization